Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilanie uhonorowani medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Związani z Piłą bohaterowie sprzed lat zostali w poniedziałek pośmiertnie uhonorowani medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odznaczenia odebrali członkowie ich rodzin podczas konferencji naukowej „Izrael – od marzenia do spełnienia” w Gnieźnie.
Pilanie uhonorowani medalami  Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Autor: Artur Łazowy

Na uroczystości uhonorowano pośmiertnie czworo Wielkopolan: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Przypomnijmy: Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom, które pomagały osobom narodowości żydowskiej w czasie II wojny światowej. Ludzie ci nieśli ratunek mimo, że narażało to ich oraz ich bliskich na śmiertelne niebezpieczeństwo. Dotychczas Instytut wyróżnił ponad 26,9 tys. osób z całego świata. Największą grupę wśród nich stanowią Polacy- przeszło 6,8 tys. osób.

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata matka przełożona Tekla Budnowska uratowała w czasie wojny Janinę Dawidowicz oraz ponad 20 innych żydowskich dzieci. Wojciech i Czesława Pachurkowie ukrywali braci Chaima i Jakuba Zajdmanów oraz innych członków ich rodziny. Niemcy, odnajdując w domu Pachurków ślady ukrywania Żydów, zastrzelili Wojciecha na oczach jego rodziny. Marian Połowicz uratował pochodzącą ze Lwowa żydowską lekarkę dr Olgę Lilien. Jego syn powiedział mediom, że ojciec nigdy nie czuł się bohaterem. Uważał, że zrobił po prostu to, co należało zrobić.

Uroczystość w Gnieźnie zorganizowana została w ramach obchodów Dnia Judaizmu, współorganizowanych przez ambasadę Izraela w Polsce, w związku z 70. rocznicą powstania państwa Izrael. Wzięli w niej udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

-Nigdy nie zapomnimy o wielu tysiącach osób, które tu, w okupowanej Polsce, nie bacząc na niebezpieczeństwo grożące im oraz ich rodzinom, spieszyli z pomocą prześladowanym Żydom. Oni wszyscy są bohaterami naszych obu krajów – Polski i Izraela – powiedziała podczas uroczystości wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama