Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Budynek dawnego kina „Iskra” nową wizytówką centrum Piły 

Wracamy do tematu: więcej o inwestycji jaką jest modernizacja stuletniego budynku przy ul. Kilińskiego 12-16 w Pile, w którym przez długie lata funkcjonowało kino „Iskra”
Budynek dawnego kina „Iskra” nową wizytówką centrum Piły 

Już niedługo blisko stuletni budynek przy ul. Kilińskiego 12-16 w Pile, w którym przez długie lata funkcjonowało kino „Iskra”, zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask. Zadanie zrealizuje Powiat Pilski, właściciel obiektu. Inwestycja pochłonie blisko 5 mln złotych, ale Powiat już złożył wniosek o dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów modernizacji. Po remoncie mieszkańcy będą mogli z niego korzystać znacznie liczniej i częściej, niż dotąd.     

W budynku przy ul. Kilińskiego, gdzie niegdyś mieściło się kino Iskra, swoją siedzibę w jednej części ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (Budowlanka), w drugiej Uniwersytet Trzeciego Wieku i to  właśnie z nim Powiat Pilski jako partnerem złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w  konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z programu WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny w ramach działania „Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”. Projekt Powiatu Pilskiego nosi nazwę „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”. Bo celem modernizacji jest właśnie utworzenie w sercu powiatu pilskiego takiego centrum kulturalno- rekreacyjnego dla wszystkich mieszkańców regionu.

 

- To szczególne miejsce, budynek ten ma długą historię. Powstał w latach 20. minionego wieku, mieścił w swoich murach katolicką szkołę podstawową, pod koniec wojny - szpital polowy. Po wojnie został odbudowany, a decyzją Bogdana Toboły w budynku tym powstała szkoła, nasza popularna budowlanka. Z kolei w jego drugiej części urządzono pomieszczenia pod działalność kulturalną. Przez długie lata mieściło się tu kino Iskra, działał Wojewódzki Dom Kultury, potem Młodzieżowy Dom Kultury, który w 2009 roku został przeniesiony do nowej siedziby przy ul. Okrzei – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

 

Nie tylko jednak długa historia budynku jest powodem, dla którego powiat zdecydował się na jego remont.

- Takie budynki wymagają szczególnej troski. Chcemy też racjonalnie zarządzać naszym mieniem. A stanęliśmy przed szansą pozyskania ogromnych środków finansowych i postanowiliśmy zrewitalizować ten obiekt. Rozpoczęliśmy już ten proces w ubiegłym roku, kiedy zdecydowaliśmy utworzyć tu siedzibę Uniwersytetu Trzeciego Wieku, co na pewno miało wpływ na rekordową ubiegłoroczną rekrutację słuchaczy. Dzisiaj mają miejsce, w którym mogą tworzyć coś pożytecznego nie tylko dla Piły, ale i dla siebie – kontynuuje starosta pilski.

 

Jak zaznacza, obiekt po remoncie, będzie spełniał tę samą funkcję, jednak znacznie więcej osób będzie mogło z niego korzystać, przede wszystkim całe rodziny. Stanie się prawdziwym centrum kulturalno-społecznym, integrującym różne środowiska i pokolenia. Sala kinowa po remoncie będzie spełniała rolę widowiskowej. Warto podkreślić, że od strony ulicy powstaną w niej duże okna, co całkowicie ją odmieni. Budynek będzie miał nowy dach, elewację, pomieszczenia w środku też zostaną wyremontowane.

 

Szkoda tylko, że w 2014 roku nie zaproszono Powiatu Pilskiego do Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

-  Skutek jest taki, że o każdą złotówkę musimy walczyć. Do tej pory jednak nam to całkiem nieźle wychodzi. Ale gdybyśmy byli w POSI środki finansowe mielibyśmy zagwarantowane i pilanie pewnie już mogliby się cieszyć z wyremontowanego budynku.  Ale obecnie mamy i tak duże szanse, by środki, o które wnioskujemy, pozyskać – tłumaczy starosta. 

Wyniki konkursu mają być znane we wrześniu.

 

Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile potwierdza, że rozpisane były dwa konkursy dla Obszarów Strategicznej interwencji Leszczyńskiego i Pilskiego  – łączna pula to około 50 mln zł, w którym środki są właściwie zagwarantowane i drugi, w którym Powiat Pilski złożył wniosek. Tu pula wynosi 110 mln zł, ale wnioskodawców jest więcej. Warunkiem ubiegania się o środki było też wpisanie do wniosku projektów miękkich. I Powiat takie dopisał. Jeden z nich nosi nazwę „Aktywna integracja i rewitalizacja w powiecie pilskim” i jest uwzględniony w Gminnym Programie Rewitalizacji.

 

- I mamy dobrą wiadomość. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że dostał on dofinansowanie pół miliona złotych! A dotyczy on aktywizacji zawodowej i zdrowotnej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Skorzysta z niego 40 osób, które będą odbywać staże zawodowe, objęte zostaną doradztwem, a nawet opieką dentystyczną. Dla 100 osób przewidziano z kolei wyjazdy integracyjne, a dla 10 rodzin warsztaty zdrowego stylu życia. Osoby objęte programem będą też korzystać z budynku dawnego kina Iskra – tłumaczy Karolina Szambelańczyk.

Z działań Powiatu Pilskiego cieszą się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Jesteśmy dumni, że zostaliśmy partnerem tego projektu. 15 lat funkcjonowania to szmat czasu, ale to, co dzieje się od momentu, kiedy urządziliśmy w budynku przy Kilińskiego 12a swoją siedzibę, pozwoliło nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Mamy naprawdę wspaniałe możliwości do pracy i wykorzystujemy to na każdym kroku. Wspaniale układa nam się współpraca z młodzieżą sąsiadującej z nami szkoły. Łączymy pokolenia, uczymy się do siebie nawzajem. A słuchacze zaczynają się z tym miejscem utożsamiać. Korzystamy z sali kinowej, 260-sobowa grupa podczas wykładów audytoryjnych ma się w końcu gdzie pomieścić. Ale dla nas to także miejsce pełne sentymentu i bardzo ważne, by ono odżyło – podsumowuje Bogumiła Cybulska, prezes UTW w Pile. 

 

REWITALIZACJA DAWNEGO BUDYNKU KINA „ISKRA” - wartość zadania 4,8 mln zł:

- remont dachu (cały budynek)

- remont elewacji (cały budynek),

- remont parteru (budynek po kinie ISKRA),

- adaptacja pomieszczeń na świetlicę, salonik, szatnię, remont klatki schodowej, remont piętra (budynek po kinie ISKRA),

- odtworzenie okien w sali kinowej, adaptacja sceny, wymiana kurtyn i krzeseł, okładziny akustyczne, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy, łazienki)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do Kolo Treść komentarza: Ty, Kolo, zamiast doglądać sumienia Lemanku, zajmij się ustalaniem, kto ci dmucha i dyma starą. Są doniesienia, że schudłeś, bo brakuje w chacie żarcia. A to stara buli za każdy numerek, ma ciąg do bzykania. Nie ma pieniędzy, nie ma żarcia a stara pełna spermy kochasiów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:51 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: doroboty, do roboty! Treść komentarza: Jako redaktor naczelny 2004 - 2007 był znamienny balangą flaszkową 8 marca 2006, kiedy to na posiedzeniu zbiorowego ciała kierowniczego wytrąbił co najmniej półtora flaszki. A czaił się jeszcze na koniak dla dopicia. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: bąrzór Treść komentarza: Dla senatora Szejnfelda podajemy do wiadomości, że artykuł Szalbierza był komentarzem do jego podglądu i podsłuchu z opóźnieniem. W ogóle nasz żurnalista nie szczyci się finezyjną szybkością w myśleniu i pisaniu o zdarzeniach w tygodniku o zasięgu ponadregionalnym , chyba, że o flaszkach pitych w robocie. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:19 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: lux veritatis Treść komentarza: I musiał w ten interes wniknąć Mariusz Szalbierz, Jerzy Utkin, Sebastian Cyranek, Krzysztof Figiel, plus ekipy nagrywające, żeby zrobić porządek po swojemu, wychlać piwo z sokiem, popytać plażowiczów, czy podoba im się bar "Plaża Ty i Ja", czy można potajemnie kupić szklankę wódki, bo Mariusz potrzebuje, podobno do dezynfekcji butów z powodu wdepnął w gówno. Poza tym można użyć do zaszemrania w główce. A stara w tym czasie "tłok czekoladowy" z kumplem od wódki. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:10 Źródło komentarza: Modernizacja plaży w Tucznie Autor komentarza: wyrwij murom zęby krat Treść komentarza: Rzecz w tym, że we wrześniu 2012 była nagła potrzeba ze strony Wielkiego Smrodatora, żeby obrzucić wiadrem gówna członków Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, którzy z piedestału baru U Doroty latem 2006 obserwowali zmaganie się zapitego w trupa klienta Baru U Przestępcy (tak właścicielka tw Aleksandra nazwała bar przy drodze DK10). Obudzony do roboty medialnej Mariusz Szalbierz znalazł archiwalną relację o bracie w wódce, co mu posłużyło do wypełnienia wiadra gówna, szczególnie na nielubianą sekretarz Stowarzyszenia. Że to śmiechu warte? A kogo w zbiorze czytelników Tygodnika Nowego obchodzi ten event śmieszny i przerażający głupotą? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 10:35 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: konsument Treść komentarza: Do zrzygania. Tak jak Sebastian Cyranek ze Złotowa w barze "Plaża Ty i Ja" w Tucznie 18 sierpnia 2013 roku przepełnił się piwem beczkowym. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Wykopy w Parku Raczyńskich
Reklama
Reklama