Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Weź udział w analogowej kosmicznej misji badawczej!

Znasz biegle angielski? Jesteś odporny na stres i dobrze znosisz izolację? Znajdująca się pilskim lotnisku placówka badawcza Lunares, poszukuje załogantów, którzy wezmą udział w symulacjach misji kosmicznych, które są częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”. Organizatorem misji jest spółka „Space is More” z Wrocławia, a partnerami Miasto Piła i Spółka „Gwda”.
Weź udział w analogowej kosmicznej misji badawczej!

Jest to jeden z 39 projektów realizowanych na terenie Piły, na wykonanie którego gmina uzyskała pełne dofinansowanie z Funduszy Norweskich, w kwocie 240 tys. zł. Do końca roku w bazie Lunares na pilskim lotnisku odbędą się łącznie cztery symulowane misje kosmiczne, które zostaną wykonane na zlecenie Spółki „Gwda”, przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta Piły.

- Po raz pierwszy mieszkańcy Piły i sąsiednich miejscowości, będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca i życie wewnątrz takiego habitatu. Czym zajmują się naukowcy, którzy przyjeżdżają do Piły z całego świata już od kilku lat, żeby realizować u nas badania. Na pewno będzie możliwość poznania naukowców przed i po misji – mówi zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska.

- Będą to wydarzenia skupione głównie na tym, żeby pilanie mogli przyjść i porozmawiać z naszymi badaczami przed misją, a po jej zakończeniu posłuchać jakie są ich wrażenia - dodaje Leszek Orzechowski, dyrektor placówki badawczej Lunares.

Dodatkowo na uczestników spotkań, będą czekały stanowiska, przy których będzie można odkryć tajemnice kosmosu, przekonać się co jedzą astronauci podczas misji lub pod okiem specjalistów wykonać mapę nieba.

Ale spotkania i warsztaty to niejedyna propozycja jaką dla pilan przygotowali organizatorzy. Scenariusz planowanych misji przewiduje bowiem możliwość udziału w nich dla mieszkańców naszego miasta. Wystarczy mieć od 21 do 65 lat, mieć ukończone studia inżynierskie lub licencjackie, znać płynnie język angielski, wypełnić formularz dostępny na stronie  https://lunares.space/crew/ i wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Ważna jest również umiejętność współpracy i zarządzania grupą, umiejętność rozwiązywania konfliktów, cierpliwość i opanowanie w sytuacjach stresujących oraz umiejętności manualne i techniczne.

- Wciąż trwa nabór kandydatów do misji izolacyjnej. Trzeba będzie spędzić dwa tygodnie w izolacji z piątką innych osób, podczas różnorodnych badań nad eksploracją kosmosu. Będą to naukowcy z Europy i między innymi Stanów Zjednoczonych. Badania będą prowadzone na uczestnikach misji, czyli na analogowych astronautach. Czekamy na chętnych – zaprasza Leszek Orzechowski.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Miasto Piła z nową energią!" współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pod hasłem „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

Piotr Gadzinowski

Fot. Lunares Research Station

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama