Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sto lat śpiewania w Szamocinie

Wielki Orzeł Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wręczony przez senatora Adama Szejnfelda, medale za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, wręczone przez radnego Henryka Szopińskiego, liczne nagrody i wyróżnienia, w tym burmistrza Szamocina i starosty chodzieskiego, to wspaniałe momenty jubileuszu 100 lat istnienia Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.
Sto lat śpiewania w Szamocinie

Sto lat temu, 12 października 1923 roku zostało założone w Szamocinie Towarzystwo Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego, które działa przy Szamocińskim Ośrodku Kultury do dnia dzisiejszego. Chór w swojej historii miał niezależnie od siebie przerwy w swojej aktywności, m.in. w czasie II wojny światowej, po której wznowił swoją działalność 11 stycznia 1946 r. czy później, w niesprzyjającym inicjatywom społecznym okresie PRL-u. 

Już jednak w 1992 roku, kiedy burmistrzem Szamocina był Adam Szejnfeld, chór odnowił swoją działalność i koncertowanie. Przełomowym dla tego momentem było święto Szamocina, zorganizowane przez burmistrza Szejnfelda pod nazwą „Dni Szamocina”, które odbywa się każdego roku w lipcu od tamtego czasu do dzisiaj. Wśród osiągnieć Chóru są dyplomy, medale, tytuły i znakomite laury zdobywane na konkursach krajowych i zagranicznych. Obecnym prezesem Chóru jest Mirosław Stróżewski, a dyrygentem Tomasz Wyrzykowski. 

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie, a potem wspaniałego koncertu Chóru. Po koncercie nastąpił przemarsz przez miasto, w pierwszej kolejności pod obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Chóru, Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Obelisk, z inicjatywy Jana Kajrysa, został ufundowany przez członków Chóru. Uroczystość jubileuszowa natomiast odbywał się w Sali Concordia. 

- Historia Chóru w Szamocinie, to historia niepodległości Polski, to historia wolności miasta, to też historia szerzenia kultury, sztuki i wspaniałego kunsztu śpiewaczego, ale i podtrzymywania patriotycznych tradycji. Nie dziwi zatem kogo to, wcześniej dla Towarzystwa, a potem dla Chóru, przyjęto na patrona Zespołu, mianowicie Ignacego Jana Paderewskiego. Z tych wielu powodów Chór zasługuje nie tylko na gratulacje, szacunek, podziękowanie, ale i na wspaniały Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział senator Adam Szejnfeld, honorując Chór podczas jego wspaniałego jubileuszu wręczając medal prezesowi Mirosławowi Stróżewskiemu. 

Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, które zbiorowo otrzymał Chór, a indywidualnie pani Lidia Woźniczka. Dekoracji dokonał radny wojewódzki, Henryk Szopiński. 

Poza Adamem Szejnfeldem udział w uroczystości wzięli m.in. Mirosław Juraszek - starosta chodzieski, Henryk Szopiński - radny Województwa Wielkopolskiego, ks. Krzysztof Madecki - proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła oraz licznie zebrani byli i obecni członkowie i sympatycy Chóru im. I. J. Paderewskiego z Szamocina.

(KŁ, red)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama