Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Przekaż swoje 1,5% podatku na rzecz OPP. Z roku na rok to coraz prostsze

27 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych – to dobry moment, by przypomnieć, że część z nich możemy wspierać rozliczając swój podatek. Raz w roku każdy z nas ma szansę przekazać 1,5% podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). To nic nie kosztuje, a z roku na rok jest coraz łatwiejsze i szybsze. Wypełniając PIT za 2024 rok do wyboru będziemy mieć aż 9371 OPP
Przekaż swoje 1,5% podatku na rzecz  OPP. Z roku na rok to coraz prostsze

Corocznie, w okresie rozliczeń podatkowych, Polacy mają szansę wesprzeć organizacje charytatywne, przekazując część swojego podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). To prosty sposób na pomoc innym, który nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem dla podatnika. Środki te są przekazywane bezpośrednio z podatku należnego państwu, a za całą operację odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. 

W ubiegłym roku ponad 1,4 mln Wielkopolan zdecydowało się na przekazanie 1,5% swojego podatku na rzecz OPP, a łączna kwota, jaka trafiła do organizacji pożytku publicznego od podatników z Wielkopolski to ponad 170 mln zł – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. 

Jak przekazać 1,5% podatku wybranej OPP? 

Pierwszym krokiem jest wybór organizacji, którą chcielibyśmy wesprzeć. Aktualny wykaz OPP wraz z wyszukiwarką dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności. Można również wybrać OPP z listy dostępnej podczas wypełniania elektronicznego PIT. 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ułatwia podatnikom przekazywane środków na rzecz OPP. W automatycznie wygenerowanym zeznaniu rocznym PIT domyślnie wybrana jest ta organizacja, którą wspieraliśmy w poprzednim rozliczeniu. Jeśli więc chcemy przekazać 1,5% swojego podatku ponownie na tę samą OPP, nie musimy robić nic. 

Jeśli natomiast przekazujemy 1,5% po raz pierwszy, lub chcemy wybrać inną OPP, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na podatki.gov.pl, przejść do usługi Twój e-PIT i tam – modyfikując swoje tegoroczne zeznanie – wybrać z listy rozwijanej odpowiednią organizację. 

Tegoroczną nowością, jeszcze bardziej ułatwiającą ten proces, jest aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, dzięki której możemy rozliczyć PIT i przekazać 1,5% swojego podatku w kilku prostych krokach z poziomu własnego telefonu. 

Przekazanie 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego to łatwy i bezkosztowy sposób na pomoc innym. To gest, który może zrobić ogromną różnicę, wspierając działania na rzecz osób potrzebujących, środowiska czy edukacji. Dzięki temu, każdy z nas może w prosty sposób włączyć się w pomoc społeczną i przyczynić się do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama