Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Chronią kasztany

Na terenie miasta przeprowadzono działania mające na celu ograniczenie populacji groźnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka. Specjalne pułapki lepowe zamontowano na wybranych kasztanowcach, głównie nad jeziorem Raduń, przy ul. Kołobrzeskiej oraz ul. Nowomiejskiej.
  • Źródło: walcz.pl
Chronią kasztany

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to niewielki motyl, który od lat 80. XX wieku dynamicznie rozprzestrzenia się w Europie, stanowiąc poważne zagrożenie dla kasztanowców białych. Larwy tego gatunku żerują wewnątrz liści, powodując powstawanie żółtobrązowych plam i prowadząc do szybkiego usychania oraz opadania liści. Osłabione drzewa przestają owocować, są bardziej podatne na choroby i mogą nie przetrwać zimy.

Miasto Wałcz aktywnie włączyło się w walkę ze szkodnikiem. Pierwsze pułapki pojawiły się na drzewach przy ul. Nowomiejskiej, a w kolejnych dniach akcję kontynuowano w innych częściach miasta. Zastosowano sprawdzone metody: grabienie opadłych liści, na których zimują poczwarki szrotówka, montaż czarnych opasek lepowych na pniach drzew oraz użycie dyspenserów feromonowych, które wabią samce szkodnika i zakłócają jego cykl rozrodczy.

Władze miasta apelowały do mieszkańców o nieusuwanie pułapek i pojemników z feromonami, podkreślając ich bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt oraz kluczowe znaczenie w ograniczaniu populacji szkodnika.

Choć nie istnieje jedna, w pełni skuteczna metoda zwalczania szrotówka, połączenie kilku technik pozwoliło na spowolnienie rozwoju jego populacji. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego oceniono efektywność działań i zapowiedziano ewentualne rozszerzenie akcji na kolejne rejony miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama