Z każdym rokiem wielkopolscy strażacy mają coraz więcej pracy. W 2024 roku interweniowali aż 45 750 razy – to o ponad 4 tysiące więcej niż w roku poprzednim. Najczęściej dotyczyły one usuwania skutków wichur, podtopień oraz innych zdarzeń niezwiązanych z pożarami.
Gotowi na wyzwania
Do Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Lipka trafił nowy wóz strażacki dofinansowany z Funduszy Europejskich. Tomasz Noworolski, prezes OSP Lipka potwierdza, że inwestycja ta znacząco wpłynęła na efektywność prowadzonych działań.
– Otrzymaliśmy średni samochód, który pozwolił na zwiększenie skuteczności naszych działań ratowniczych – mówi Tomasz Noworolski. – Dotychczasowy pojazd, który służył nam 20 lat, został przekazany do innej jednostki na terenie gminy, co dodatkowo zwiększyło poziom bezpieczeństwa.
Jak zaznacza, nowy pojazd już wielokrotnie sprawdził się w akcji, odpowiadając na potrzeby nie tylko w zakresie gaszenia pożarów, ale także podczas innych interwencji, związanych z usuwaniem skutków zmian klimatu i występowaniem ekstremalnych warunków pogodowych. – Zasadniczo zwiększa się ilość tego typu interwencji, w tym m.in. usuwanie wiatrołomów, wypompowywanie wody z zalanych obiektów i terenów – wymienia Tomasz Noworolski.
OSP Lipka aktywnie działa także w sferze prewencji i edukacji. – Współpracujemy z mieszkańcami, szkołami, administracją Lasów Państwowych, Państwową Strażą Pożarną oraz innymi służbami, prowadząc wiele akcji prewencyjnych, które podnoszą poziom bezpieczeństwa na terenie naszej gminy i całego powiatu złotowskiego – dodaje prezes.
Fundusze Europejskie dotarły również do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleniu. Druhowie otrzymali nowoczesny sprzęt w postaci specjalistycznych narzędzi hydrauliczno-elektrycznych. Stanisław Jonas, naczelnik OSP w Wieleniu podkreśla, że nowy sprzęt realnie wpływa na szybkość i jakość działań ratowniczo-gaśniczych.
– Zastąpione zostały stare narzędzia zasilane agregatem za pomocą przewodów. Nowe elektryczne narzędzia hydrauliczne skracają realny czas podjęcia interwencji ratowniczych przez naszych druhów – mówi naczelnik OSP Wieleń.
Dotacje na adaptację do zmian klimatu – czas na wnioski!
Do 27 czerwca z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski trwa nabór na projekty, których celem jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe. Do składania wniosków zachęcamy tym razem przedstawicieli samorządów, służb publicznych czy organizacji społecznych i instytucji ochrony zdrowia. Dotacje można pozyskać na projekty mające na celu dostosowanie miast do zmian klimatu, np. przez poprawę zarządzania wodami deszczowymi czy zwiększenie zieleni miejskiej. Środki unijne można zainwestować też np. w budowę małych zbiorników wodnych do zarządzania wodami opadowymi czy budowę polderów i wałów rzecznych. To szansa, aby lepiej dostosować się do zmian klimatu, a być może nawet je spowolnić.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
.png)
Napisz komentarz
Komentarze