Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Rolnicy z gminy Drawsko dziękowali za plony

Tegoroczna aura nie sprzyjała rolnikom. Obfite i częste deszcze bardzo opóźniły lub wręcz uniemożliwiły zbiory zbóż, wpłynęły także na znaczne obniżenie plonów. Jednak staropolskim zwyczajem w miesiącu wrześniu organizowane są dożynki, podczas których rolnicy dziękują za zbiory.
Rolnicy z gminy Drawsko dziękowali za plony

W gminie Drawsko Święto Plonów zorganizowano w Chełście. Po Mszy św. w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej barwny korowód przemaszerował w rytm muzyki
w wykonaniu orkiestry dętej z Wielenia na plac przy świetlicy wiejskiej. Tutaj uczniowie Szkoły Podstawowej im. J Chociszewskiego zaprezentowali obrzęd dożynkowy, wzbogacony o zabawne przyśpiewki. Bochen chleba z ich rąk przyjęli, a nastepnie rozdzielili wśród zgromadzonych gości i widzów Starostowie - Lucyna Kubiś i Grzegorz Ślusarczyk. Uczniowie Gimnazjum im. Ziemi Nadnoteckiej w Drawsku przedstawili program satyryczny „Rolnik szuka żony na randce w ciemno”.

Nagrody otrzymali wyróżniający się rolnicy z terenu gminy: Maria i Adam Dymek z Chełstu, Ewelina i Franciszek Mazur z Piłki oraz Jan Wojtkowiak z Moczydeł. Zaprezentowano także laureatów konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Lidia i Piotr Jedyńscy z Pęckowa- kategoria dom jednorodzinny, Marzanna i Mirosław Dymek z Drawskiego Młyna- ogródek przydomowy oraz Ewa i Grzegorz Ślusarczyk z Chełstu – gospodarstwo rolne.

Przepiękne i bogato zdobione wieńce dożynkowe oceniła komisja, która, mimo bardzo trudnego wyboru, wyłoniła laureatów konkursu w tej kategorii. Kolejne miejsca zdobyły wieńce przygotowane przez mieszkańców Moczydeł, Kawczyna, Drawska, Chełstu i Kamiennika.

W dalszej części programu tańce i przyśpiewki ludowe prezentował zespół „Rożanie” z Roska, koncertowały zespoły „Saga” i „Joker Squad”, odbyło się losowanie nagród loterii fantowej. Finałem imprezy, zgodnie z tradycją, była zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Akt”.

Włodzimierz Gapski

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama