Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pierwsza w Pile Noc Księgarń!

W piątek 20 września spotkamy się nocą w księgarni… Pod patronatem ministra kultury
Pierwsza w Pile Noc Księgarń!

 

To spotkanie z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów literatury i książki jako takiej – czytelników, ale także jej twórców i wydawców. Poza promocjami, poczęstunkiem, spotkaniem z literatami, podczas pierwszej Nocy Księgarń zostanie bowiem uruchomiony panel dyskusyjny na temat cen książek w naszych księgarniach…

Impreza odbywać się będzie wieczorem i późnym wieczorem, w piątek, 20 września, w Księgarni przy ul. 14 Lutego 2 w Pile. Oficjalnie Noc Księgarń zostanie otwarta o godz. 19.00. Dla tych, którzy zechcą zamieścić pamiątkowy wpis, wyłożona zostanie Księga Pamiątkowa, w której będzie można wpisać swoje wydawnicze życzenia i sugestie dla wydawców oraz księgarń. Równolegle odbywać się będą rozmowy na temat: „Rola książki i księgarń w kształtowaniu kultury”.

Ważnym wątkiem planowanego panelu dyskusyjnego będzie propozycja zamrożenia cen książek na rok od ich rynkowego debiutu. Autorem pomysłu jest Polska Izba Książki, a w pełni poparł go resort. Zamrożenie cen wydawnictw na rok ma – w założeniu - pomóc w przetrwaniu małym księgarniom, często niezdolnym do walki z dużymi sieciami, które sprzedają popularne tytuły niejednokrotnie za 1/3, 1/4 wartości. Zdaniem pomysłodawców wprowadzenie takich przepisów pomoże wydawcom, już teraz znajdującym się pod silną presją cenową ze strony dystrybutorów. Dodajmy, że takie rozwiązanie zastosowano już w paru krajach europejskich, m.in. we Francji czy w Niemczech.

Ale sprawa ma też drugie dno. Ceny książek w Polsce systematycznie rosną. Czytelnicy przenoszą się więc z zakupami do internetu, czy właśnie do dużych sieci, gdzie mogą kupić książki taniej. Po wejściu ustawy w życie tańszych książek, przez rok od ich pojawienia się w druku, po prostu nie będzie. Co czytelnicy na to? Warto przyjść, by podyskutować, co dla rynku księgarskiego jest lepsze. Czy w tańszej wersji otrzymujemy produkt równie atrakcyjny? Czy zamrożenie cen pomoże autorom i wydawcom?

Organizatorzy wieczoru planują w trakcie Nocy Księgarń także uruchomić panel dla dzieci i młodzieży.

- Ideą wieczoru jest zwiększenie zainteresowania Polaków książką, czytelnictwem, rynkiem literackim i podręcznikowym. Będziemy rozmawiać o roli księgarń, o tym, czy są nam potrzebne. W godz. 20.00-22.00 będzie rozmowa o książkach dla dzieci i młodzieży, o książkach popularno– naukowych w kształceniu młodzieży. Będziemy chcieli zainteresować nauczycieli książką „okołopodręcznikową”. Po 22.00 planujemy spotkania z pilskimi twórcami i dyskusję o kondycji książki i roli literatury w naszym życiu – mówi Jan Lus, właściciel Domu Księgarskiego MJL w Pile. 

Impreza jest ogólnopolska, a patronatem objął ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaproszenia do udziału w panelach pilscy organizatorzy Nocy Księgarń skierowali m.in. do Starosty Pilskiego i Prezydenta Miasta, nauczycieli, rodziców, a także do naszych pilskich literatów, m.in. Zuzanny Przeworskiej, opiekunki twórców z klubu „Pegazik”, z którymi weźmie udział w spotkaniu.

- Zaproszenia otrzymali także posłowie wszystkich stron sceny politycznej – dodaje J. Lus.

Wcześniej, jeszcze przed Nocą Księgarń, o godz. 18.00 w księgarni przy 14 Lutego będzie miał miejsce support – spotkanie autorskie z posłem Zbigniewem Ajchlerem, podczas którego odbędzie się promocja jego autobiograficznej książki „Jeszcze nie dobiegłem do mety”. 

bek

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama