Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilska Szkoła Muzyczna ma 50 lat!

PIŁA  - Robicie świetną robotę w Wielkopolsce; jesteście wspaniałymi promotorami muzyki poważnej!
Pilska Szkoła Muzyczna ma 50 lat!

To był wspaniały wieczór. W miniony piątek, 24 stycznia, w sali widowiskowej RCK, odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile – z nagrodami, odznaczeniami, medalami i z przepięknym koncertem. Mnóstwo gości zaszczyciło wydarzenie swoją obecnością – w tym poseł Grzegorz Piechowiak, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk i Włodzimierz Gorzelańczyk, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Poznaniu. Galę rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Gaude Mater Polonia z udziałem szkolnego chóru pod dyrekcją dyrektora, Karola Urbanka. 

Oficjalną datą narodzin Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pile jest 1 stycznia 1970 roku. Mija właśnie 50 lat od tego wydarzenia ważnego dla miasta. Wówczas w szkole rozpoczynało naukę 60 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 6 osób. Obecnie szkoła kształci 253 uczniów: 182 uczniów w PSM I stopnia i 71 uczniów w PSM II stopnia, których edukacją muzyczną zajmuje się 48 nauczycieli (rok szkolny 2019/2020). Szkoła rozpoczynała muzyczną wędrówkę z dyrektorem Bernardem Wojciechowskim na czele (muzykiem, dyrygentem, absolwentem dwóch wydziałów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, animatorem szkolnictwa muzycznego w Wielkopolsce). Obecny dyrektor placówki Karol Urbanek w swoim wspomnieniu poświęcił mu wiele ciepłych słów.  Nieżyjącym już dziś nauczycielom i pracownikom placówki oddano hołd minutą ciszy. Przygotowano także wyświetloną na ekranie historię szkoły „w pigułce” złożoną z pamiątkowych fotografii.

***

W 1990 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę Bernard Wojciechowski, a jego miejsce zajął mgr Karol Urbanek. Szkoła przez lata stała się gospodarzem licznych przeglądów i warsztatów muzycznych. Była m.in. organizatorem wielu makroregionalnych i regionalnych przesłuchań uczniów klas fortepianu, instrumentów dętych, wiolonczeli i kontrabasu. Zrealizowała 14 edycji „Ogólnopolskich Warsztatów Rytmiki”. Jest organizatorem obchodów „Międzynarodowego Dnia Muzyki” - imprezy towarzyszące tej imprezie adresowane są do mieszkańców Piły, a w ramach obchodów corocznie można wysłuchać „Koncertów Galowych Pilskich Chórów i Zespołów Wokalnych” (9 edycji), które odbywają się w kościele pw. św. Antoniego w Pile. Tam też szkoła organizuje „Koncerty Kolęd”.

Wielkim wydarzeniem dla szkoły w minionym okresie była kompleksowa termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Muzycznych. W szkole – wewnątrz i na zewnątrz – zmieniło się praktycznie wszystko, powstały nowe sale lekcyjne, odnowiono hall, korytarze, szatnie, na dachu zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Wyremontowano Salę Koncertową szkoły.

Obie szkoły – I i II stopnia - opuściło dotychczas 1212 absolwentów: 948 w szkole I stopnia i 264 w II stopnia.  

Przez lata szkoła była organizatorem wielu recitali i koncertów w wykonaniu tak znakomitych artystów jak np. prof. Viera Nossina (Rosja), Rafał Blechacz, Adrian Sylvin Mackiewicz (USA). W szkolnej auli koncertowały takie m.in. sławy, jak Piotr Paleczny czy Orkiestra Kameralna PRiTV w Poznaniu pod batutą Agnieszki Duczmal.  

 

***

Wszystkich tych sukcesów gratulowano dyrekcji, nauczycielom i uczniom placówki. A wyrazem uznania były życzenia oraz odznaczenia i medale. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk odznaczył Brązowymi Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Prezydenta RP Grażynę Kędziorę, wieloletnią wicedyrektor placówki oraz Izabelę Lelewską- Drążkowską, nauczycielkę śpiewu. Medale na Długoletnią Służbę I, II i III stopnia przyznane po 10, 20, i 30 latach pracy otrzymali: Andrzej Prokopowicz – Złoty Medal, Medale Srebrne - Elżbieta Bartecka, Artur Lachowski, Danuta Łastowska, Rafał Mizdalski i Agnieszka Stochaj i Brązowe - Kamila Kułakowska oraz Emilia Pankowiak. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Jolanta Reszelska, Kamila Wiśniewska-Czaja, Urszula Jaworska, Małgorzata Kurpisz, Andrzej Prokopowicz i Małgorzata Śmigielska. Odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” dla Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile „za pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, kreowanie wrażliwości muzycznej mieszkańców Wielkopolski oraz wzbogacanie oferty edukacyjnej regionu” odebrał dyrektor szkoły Karol Urbanek.

Przyznano ponadto Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej a Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wystosował Listy Gratulacyjne. Otrzymali je: Antonina Barbara Nowaczyk, Wiesława Bernaciak, Michał Ciesielski, Violetta Dekarli-Jeziorowska, Anna Jurkowska, Michał Konieczny, Alicja Maciejewska, Mariola Klementowska-Pietrołaj, Tomasz Piłat, Małgorzata Śmigielska, Jadwiga Waśkiewcz i Monika Wojciechowska-Krupka. Wręczył je Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu Pilskiego. - Za te 50 lat pracy chciałbym Państwu i Państwa poprzednikom podziękować, pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów i owocnej pracy ze wspaniałą młodzieżą – mówił P. Pochylski, który wręczył także szkole gramofony od Powiatu Pilskiego.

Po części oficjalnej odbył się wspaniały koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli placówki.

bek

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Głda 05.02.2020 08:15
dobrze, że ten budynek wyreomtnowali

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rykhienTreść komentarza: Szanowny Panie Dziennikarzu Rybacy łowią siecią przeważnie z kutra albo łodzi. Wędką łowią wędkarze, a więc to były wędkarskie emocje. PozdrawiamData dodania komentarza: 5.07.2025, 12:26Źródło komentarza: Wędka, uśmiech i serceAutor komentarza: Mydełko FaTreść komentarza: Noooo! Portki ma brudne galancie. Mógłby startować w mistrzostwach gminnych w segmencie: brudactwo ponadstandardowe.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 19:17Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: rykhienTreść komentarza: Szanowny Panie Dziennikarzu w sprawozdaniu sportowym należy podać wyniki jakie osiągnęli zawodnicy, a szczególnie P Burmistrz, jeżeli też uczestniczył w zawodach.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 18:02Źródło komentarza: Z wędką po przygodęAutor komentarza: jaTreść komentarza: Zbychu odszedł był w podskokach, bo nikt już nie chciał czytać jego orwellowskiej dłubaniny w rzeczywistości. Zdanie o przeroście etycznej wrażliwości jest bez sensu. Można je zapisać w annałach dziennikarstwa jako przykład głupoty patologicznej, nienaprawialnej. Prześcignął Krzysztofa Figla w jego wydumce o melodii i stałej zwrotce.Data dodania komentarza: 29.06.2025, 20:35Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: PP 27208Treść komentarza: Podobno jednym ze źródeł traumy, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci była nieudana próba zamontowania w aucie Lemanowiczów podsłuchu, kiedy Ceranowski już się wyniósł ze swoim zestawem aparatury podsłuchowej. Frustracji i fiksacji dał wyraz w skardze żurnalisty na swoją klęskę montera gminnego Pegasusa: "Nie mamy nagrań z rozmowy Lemanowiczów w samochodzie w drodze powrotnej z Tuczna. Możemy się jedynie domyślać, że wracali zadowoleni. Przekonani, że uratowali sytuację. Spełnili polecenie prokuratora Kiełka. Proces będzie się mógł toczyć. A jeśli - jak zapowiada Kiełek - Stokłosa przegra i znajdzie się za kratkami - to wypełni się marzenie ich życia. Ciesząc się nie dostrzegli, bo przerasta to ich etyczną wrażliwość, jak obrzydliwe było i jest ich postępowanie, jak bardzo ulegli obsesyjnej nienawiści do człowieka, który nigdy w życiu nie zrobił im nic złego". Wielki Smrodator nie musiał robić nic złego. Wystarczyło wietrzyć instalacje śmiłowskiej smrodosytni.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 23:05Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekwaska podfruwajkaTreść komentarza: Jednocześnie trzeba przypomnieć, kto to jest ten słynny Bakutilek? Bo nie wiemData dodania komentarza: 28.06.2025, 14:49Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama