Pilska Szkoła Muzyczna ma 50 lat!

  • 28.01.2020, 10:45
  • bek
Pilska Szkoła Muzyczna ma 50 lat!
PIŁA  - Robicie świetną robotę w Wielkopolsce; jesteście wspaniałymi promotorami muzyki poważnej!

To był wspaniały wieczór. W miniony piątek, 24 stycznia, w sali widowiskowej RCK, odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile – z nagrodami, odznaczeniami, medalami i z przepięknym koncertem. Mnóstwo gości zaszczyciło wydarzenie swoją obecnością – w tym poseł Grzegorz Piechowiak, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk i Włodzimierz Gorzelańczyk, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Poznaniu. Galę rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Gaude Mater Polonia z udziałem szkolnego chóru pod dyrekcją dyrektora, Karola Urbanka. 

Oficjalną datą narodzin Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pile jest 1 stycznia 1970 roku. Mija właśnie 50 lat od tego wydarzenia ważnego dla miasta. Wówczas w szkole rozpoczynało naukę 60 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 6 osób. Obecnie szkoła kształci 253 uczniów: 182 uczniów w PSM I stopnia i 71 uczniów w PSM II stopnia, których edukacją muzyczną zajmuje się 48 nauczycieli (rok szkolny 2019/2020). Szkoła rozpoczynała muzyczną wędrówkę z dyrektorem Bernardem Wojciechowskim na czele (muzykiem, dyrygentem, absolwentem dwóch wydziałów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, animatorem szkolnictwa muzycznego w Wielkopolsce). Obecny dyrektor placówki Karol Urbanek w swoim wspomnieniu poświęcił mu wiele ciepłych słów.  Nieżyjącym już dziś nauczycielom i pracownikom placówki oddano hołd minutą ciszy. Przygotowano także wyświetloną na ekranie historię szkoły „w pigułce” złożoną z pamiątkowych fotografii.

***

W 1990 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę Bernard Wojciechowski, a jego miejsce zajął mgr Karol Urbanek. Szkoła przez lata stała się gospodarzem licznych przeglądów i warsztatów muzycznych. Była m.in. organizatorem wielu makroregionalnych i regionalnych przesłuchań uczniów klas fortepianu, instrumentów dętych, wiolonczeli i kontrabasu. Zrealizowała 14 edycji „Ogólnopolskich Warsztatów Rytmiki”. Jest organizatorem obchodów „Międzynarodowego Dnia Muzyki” - imprezy towarzyszące tej imprezie adresowane są do mieszkańców Piły, a w ramach obchodów corocznie można wysłuchać „Koncertów Galowych Pilskich Chórów i Zespołów Wokalnych” (9 edycji), które odbywają się w kościele pw. św. Antoniego w Pile. Tam też szkoła organizuje „Koncerty Kolęd”.

Wielkim wydarzeniem dla szkoły w minionym okresie była kompleksowa termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Muzycznych. W szkole – wewnątrz i na zewnątrz – zmieniło się praktycznie wszystko, powstały nowe sale lekcyjne, odnowiono hall, korytarze, szatnie, na dachu zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Wyremontowano Salę Koncertową szkoły.

Obie szkoły – I i II stopnia - opuściło dotychczas 1212 absolwentów: 948 w szkole I stopnia i 264 w II stopnia.  

Przez lata szkoła była organizatorem wielu recitali i koncertów w wykonaniu tak znakomitych artystów jak np. prof. Viera Nossina (Rosja), Rafał Blechacz, Adrian Sylvin Mackiewicz (USA). W szkolnej auli koncertowały takie m.in. sławy, jak Piotr Paleczny czy Orkiestra Kameralna PRiTV w Poznaniu pod batutą Agnieszki Duczmal.  

 

***

Wszystkich tych sukcesów gratulowano dyrekcji, nauczycielom i uczniom placówki. A wyrazem uznania były życzenia oraz odznaczenia i medale. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk odznaczył Brązowymi Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Prezydenta RP Grażynę Kędziorę, wieloletnią wicedyrektor placówki oraz Izabelę Lelewską- Drążkowską, nauczycielkę śpiewu. Medale na Długoletnią Służbę I, II i III stopnia przyznane po 10, 20, i 30 latach pracy otrzymali: Andrzej Prokopowicz – Złoty Medal, Medale Srebrne - Elżbieta Bartecka, Artur Lachowski, Danuta Łastowska, Rafał Mizdalski i Agnieszka Stochaj i Brązowe - Kamila Kułakowska oraz Emilia Pankowiak. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Jolanta Reszelska, Kamila Wiśniewska-Czaja, Urszula Jaworska, Małgorzata Kurpisz, Andrzej Prokopowicz i Małgorzata Śmigielska. Odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” dla Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile „za pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, kreowanie wrażliwości muzycznej mieszkańców Wielkopolski oraz wzbogacanie oferty edukacyjnej regionu” odebrał dyrektor szkoły Karol Urbanek.

Przyznano ponadto Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej a Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wystosował Listy Gratulacyjne. Otrzymali je: Antonina Barbara Nowaczyk, Wiesława Bernaciak, Michał Ciesielski, Violetta Dekarli-Jeziorowska, Anna Jurkowska, Michał Konieczny, Alicja Maciejewska, Mariola Klementowska-Pietrołaj, Tomasz Piłat, Małgorzata Śmigielska, Jadwiga Waśkiewcz i Monika Wojciechowska-Krupka. Wręczył je Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu Pilskiego. - Za te 50 lat pracy chciałbym Państwu i Państwa poprzednikom podziękować, pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów i owocnej pracy ze wspaniałą młodzieżą – mówił P. Pochylski, który wręczył także szkole gramofony od Powiatu Pilskiego.

Po części oficjalnej odbył się wspaniały koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli placówki.

bek

 

bek

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Głda
Głda 05.02.2020, 08:15
dobrze, że ten budynek wyreomtnowali

Pozostałe