Jak generować plik JPK

  • 30.07.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak generować plik JPK
Obowiązek generowania i wysyłania plików JPK budzi duże wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wprowadzenie nowych przepisów wiąże się z wieloma pytaniami, dlatego postanowiliśmy zapytać o zmiany.

Obowiązek generowania i wysyłania plików JPK budzi duże wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wprowadzenie nowych przepisów wiąże się z wieloma pytaniami, dlatego postanowiliśmy zapytać o zmiany przedstawicieli Biura Rachunkowego www.ksiegowygdynia.pl.

- Nowe przepisy nakładają obowiązek przekazania pliku JPK_VAT na wszystkich czynnych podatników VAT, którzy prowadzą ewidencję określoną w ustawie „O podatku od towarów i usług” za pomocą programów komputerowych – objaśnia ekspert.

Art. 193a 193a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. „Ordynacja podatkowa” dodatkowo precyzuje, że przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe za pomocą programów komputerowych, mają obowiązek przekazać do organu podatkowego ich całość lub część, wraz z dowodami księgowymi w postaci elektronicznych plików o określonej strukturze i we właściwym formacie (na żądanie organu podatkowego).

- od 1 lipca 2018 roku duże, średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorcy prowadzący elektroniczne księgi podatkowe mają obowiązek przekazać, na żądanie organu podatkowego, pozostałe struktury JPK (wcześniej obowiązek ten spoczywał wyłącznie na dużych przedsiębiorstwach) – mówi ekspert z biura ksiegowygdynia.pl.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów opublikowano objaśnienie przepisów z tego zakresu. Pozostałe struktury JPK mają zostać przekazane na żądanie organu podatkowego przez przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej. Podatnicy, którzy prowadzą księgi papierowe, nie muszą tworzyć oddzielnie pliku JPK_FA czy JPK_MAG (obrót magazynowy), ale jedynie udostępnić dokumenty papierowe podczas kontroli organu podatkowego. MF objaśnia, że podatnicy wystawiający np. kilka faktur w ciągu miesiąca nie będą proszeni o dostarczenie zestawienia tych dokumentów w formie JPK_FA, ale o ich udostępnienie podczas kontroli w formie, którą posiadają (organy podatkowe uznają więc dokumenty papierowe czy skany).

- Warto podkreślić, że jako faktury w formie elektronicznej są uznawane wyłącznie zestawienia z danymi, które da się edytować i przetwarzać. Skany i pliki PDF faktur nie zostaną uznane przez organy podatkowe za elektroniczną formę księgowości – podkreśla księgowy.

Struktury JPK_FA należy dostarczyć na żądanie organów podatkowych wyłącznie do dokumentów, które zostaną wystawione po 1.07.2018. W praktyce pierwsze kontrole rozpoczną się w końcu sierpnia i na początku września.

Do e-fakturowania można wykorzystać specjalne oprogramowanie lub skorzystać z usług biura rachunkowego. Plik JPK_FA można wygenerować w bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma (dostpna jest bezpłatnie na stronie Ministerstwa Finansów). Plik można przekazać organom podatkowym także na płycie CD, pendrivie lub innym nośniku danych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: